København (Bog, Hæftet, Dansk) af Palle Lauring

København

(Bog, Hæftet, Dansk)
Forfatter: Palle Lauring

Nedsat pris! København


Forlag: Saga

Bemærk: Kan ikke garanteres før jul.

Status: Print on Demand - Forvent op til 20 dages leveringstid.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Palle Laurings serie "Rejse i Danmark" slutter i hovedstaden, som byder på fantastiske historier, bygningsværker og andre seværdigheder. Bogen favner bredt: fra historierne om de gamle torve- og gadenavnes morsomme oprindelser til Kristian IV’s imponerende Rundetårn, Børsen og Holmens kirke og de dramatiske brande, der gennem århundrederne har hærget København og har sat gang i nyt byggeri, hvor det gamle var blevet udslettet.

Palle Laurings serie "Rejse i Danmark" består af syv bind om de forskellige landsdeles historie og særpræg: "Østjylland", "Bornholm", "Fyn", "Nord- og Vestjylland", "Sønderjylland", "Sjælland" og "København".

Palle Lauring (1909-1996) var en dansk forfatter og historieformidler, der skrev dusinvis af bøger om dansk og europæisk historie. Palle Lauring er blevet tildelt adskillige legater og hædret med prestigiøse priser. I 1960 modtog han De Gyldne Laurbær for Historiske portrætter.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Saga
Forfatter Palle Lauring
Type Bog
Format Hæftet
Sprog Dansk
Udgave 1. (01-11-2017)
Oplag 1. (01-11-2017)
Første udgivelsesår 2017
Serie Rejse i Danmark
Sideantal 246
Indbinding Hæftet
Mål og vægt B: 200mm, H: 250mm, D: 20mm, Vægt: 750g
ISBN-13 / EAN-13 9788711829752