Forventes på lager: 29-09-2020
Neuropædagogik og neuropsykologi handler om at anvende og integrere hjerneforskning i den pædagogiske praksis. Målet er at styrke indsigten i de hjernefunktioner, der er involveret, når et barn eller en voksen har funktionsvanskeligheder.
Denne kortfattede introduktion til feltet præsenterer relevant baggrundsviden om hjernens anatomi – og den neuropsykologiske viden bliver omsat til neuropædagogisk praksis med metoder og tilgange til arbejdet med dette spændende og komplicerede område.
Bogen henvender sig til studerende og professionelle, der arbejder i en pædagogisk profession, samt til pårørende til et barn, en ung eller en voksen, der har nedsat fysisk eller psykisk funktionsevne som følge af hjerneskade, sygdom eller anden forstyrrelse i de neuropsykologiske funktioner.
Om forfatteren: Jørgen Lyhne er neuropsykolog og lektor ved VIA Efter- og Videreuddannelse. Han har i 30 år varetaget videreuddannelse af lærere og pædagoger inden for psykologi, neuropsykologi og specialpædagogik. Er forfatter til flere bøger og artikler og har været ansvarshavende redaktør på tidsskriftet Kognition & Pædagogik. Er medforfatter til materialet Dansk Pædagogisk Udviklingsbeskrivelse (DPU) og til bøgerne Udviklingsbilleder. Barnets udvikling fra 0-10 år og DPU i praksis.
| Forlag | Dansk Psykologisk Forlag A/S |
| Forfatter | Jørgen Lyhne |
| Type | Ebog |
| Format | epub |
| Sprog | Dansk |
| Udgivelsesdato | 29-09-2020 |
| Serie | Kort & godt-serien |
| Sideantal | 116 Sider |
| Filtype | epub |
| Filversion | 3.0 |
| Filformat | Reflowable |
| Filstørrelse | 775 KB |
| Kopibeskyttelse | DigitalVandmaerkning |
| Datamining | Ikke tilladt |
| ISBN-13 / EAN-13 | 9788771587883 |