Landsby i oprør (Ebog, epub, Dansk) af Ellery Queen

Landsby i oprør

(Ebog, epub, Dansk)
Forfatter: Ellery Queen

Forlag: Rosenkilde

PRIS
95,- kr
Levering: Straks (Leveres på e-mail)

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Da den berømte kunstner Aunt Fanny Adams fra den lille by Shinn Corners findes myrdet, falder mistanken hurtigt på vagabonden Josef Kowalczyk. Der opstår hurtigt lynchstemning i den lille by, men Dommer Shinn og hans gæst Johnny Shinn insisterer på, at sagen skal prøves ved retten. Efterforskningen afslører flere spor, der kunne tyde på, at morderen er en helt anden.
"Landsby i oprør" er forfatterpseudonymet Ellery Queens første krimi, der ikke også handler om den fiktive detektiv Ellery Queen.

Ellery Queen er både en fiktiv karakter og et fælles pseudonym for to fætre fra Brooklyn, New York – Daniel Nathan, alias Frederic Dannay, og Manford Emanuel Lepofsky, alias Manfred Bennington Lee – som sammen skrev mere end 30 romaner og flere novellesamlinger under Ellery Queen-pseudonymet. Den fiktive Ellery Queen er krimiforfatter og amatørdetektiv, og han bistår sin far, der er politiinspektør i New York, med at løse forvirrende mordgåder.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Rosenkilde
Forfatter Ellery Queen
Type Ebog
Format epub
Sprog Dansk
Udgivelsesdato 17-07-2018
Udgiver Rosenkilde
Oversætter Elsa Gress
Sideantal 234 Sider
Filtype epub
Filversion 3.0
Filformat Reflowable
Filstørrelse 481 KB
Kopibeskyttelse DigitalVandmaerkning
Datamining Ikke tilladt
ISBN-13 / EAN-13 9788711787991