Magtens kvinder: Før enevælden (Bog, Indbundet, Dansk) af Grethe Jacobsen

Magtens kvinder: Før enevælden

(Bog, Indbundet, Dansk)
Forfatter: Grethe Jacobsen

Nedsat pris! Magtens kvinder: Før enevælden


Forlag: Gads Forlag

Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

I 1400- og 1500-tallet sad mange adelige kvinder som lensmænd rundtom i Danmark. Her havde de magt på lige fod med mændene. Kvinderne kom stort set alle fra de vigtigste familier i samfundet, men historikere har helt overset eller glemt dem. 


Den magtfulde Margrete 1. var nemlig slet ikke så enestående, som eftertiden har gjort hende til. I det hele taget spillede samtidens dronninger vigtige roller, og deres forhold til magten danner baggrund for historien om de kvindelige lensmænd. 


Magtens kvinder er et vigtigt bidrag til at forstå danmarkshistorien. Bogen fortæller om de mange kvinder, der på grund af deres fødsel, netværk og økonomiske ressourcer kunne udøve magt – og gjorde det. Mange fik deres len som enker, men en stor del fik len tildelt helt uafhængigt af en ægtemand. 


Bogen indgår i serien Kvinder i historien, som sætter fokus på kvinder og køn i danmarkshistorien.


Grethe Jacobsen (f. 1945) er historiker, dr.phil. og tidligere førstebibliotekar ved Det Kgl. Bibliotek.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Gads Forlag
Forfatter Grethe Jacobsen
Type Bog
Format Indbundet
Sprog Dansk
Udgave 1. (19-04-2022)
Oplag 1. (19-04-2022)
Første udgivelsesår 2022
Serie Kvinder i historien
Originalsprog Dansk
Sideantal 204
Indbinding Indbundet
Mål og vægt B: 178mm, H: 247mm, D: 20mm, Vægt: 728g
ISBN-13 / EAN-13 9788712064916