Makrelsmedens Gurine (Ebog, epub, Dansk) af Hakon Stephensen

Makrelsmedens Gurine

(Ebog, epub, Dansk)
Forfatter: Hakon Stephensen

PRIS
67,- kr
Levering: Straks (Leveres på e-mail)

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

I Slotsgade 10 i den lille sjællandske købstad går livet sin vante gang hos Makrelsmeden og hans norske kone Gurine, selvom de to ikke altid er helt enige om, hvordan tingene bør gøres. Men da Haneborg gods og den tilhørende skov lidt uden for byen kommer til salg, tager Gurine styringen – for i urolige tider er det ikke nogen dårlig idé at sætte sine penge i jord.

Hakon Stephensen romantrilogi, der består af bøgerne "Makrelsmeden", "Makrelsmedens Gurine" og "Næste sommer", udspiller sig i en lille, sjællandsk provinsby i årene mellem 1900 og 1945.

Hakon Stephensen (1900-1986) var en dansk arkitekt, journalist og forfatter. Fra 1924 skrev han om arkitektur for Politiken, og fra 1946-62 var han en del af bladets chefredaktion. Han har modtaget adskillige priser og hædersbevisninger og som forfatter har han skrevet både romaner, børnebøger og erindringsbøger.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Lindhardt og Ringhof
Forfatter Hakon Stephensen
Type Ebog
Format epub
Sprog Dansk
Udgivelsesdato 14-08-2019
Udgiver Lindhardt og Ringhof
Sideantal 173 Sider
Filtype epub
Filversion 3.0
Filformat Reflowable
Filstørrelse 339 KB
Kopibeskyttelse DigitalVandmaerkning
Datamining Ikke tilladt
ISBN-13 / EAN-13 9788726179637