Mefista (Bog, Hæftet, Dansk) af Pia-Mathilde Henriksen

Mefista

(Bog, Hæftet, Dansk)

Nedsat pris! Mefista


Forlag: Brændpunkt

Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Marie står på tærsklen til voksenlivet, da hun en dag i maj indskrives på et gigtsanatorium. I en måned skal hun bo der og have genoptrænet sin krop. Men det er ikke kun et fysisk forfald, Marie kæmper med, det er også overgreb, svigt og fortrængning. 


Mefista er en roman om social kontrol, skam og ensomhed. Det er en hyldest til kærlighed, nænsomhed, fællesskab og kunst. Det er en roman om en ung kvindes blide, ulmende vrede.  


Uddrag

På omfartsvejen mødte vi den første bil. Der var brændenælder og mælkebøtter i vejkanten; burresnerrer og skvalderkål hang ud mod asfalten. Indkaldelsen var kommet for tre uger siden. Nu hvor det endelig skete, det som jeg havde ventet på, var det ikke en lettelse. Jeg ville slet ikke være på et sanatorium sammen med gamle mennesker. Jeg ville væk hjemmefra, men ikke for det. Ikke for at være blandt syge.


Pia-Mathilde Henriksen (f. 1990, Stevns) er uddannet fra Forfatterstudiet i Bø, Norge. I 2019 debuterede hun med digtene Sorude Mili i webmagasinet Slagtryk. I 2020 udgav hun sin første roman Hvad med hvalerne? på Forlaget Brændpunkt.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Brændpunkt
Forfatter Pia-Mathilde Henriksen
Type Bog
Format Hæftet
Sprog Dansk
Udgave 1. (05-09-2024)
Oplag 1. (05-09-2024)
Første udgivelsesår 2024
Originaltitel Mefista
Omslagsgrafiker Per Baasch Jørgensen
Originalsprog Dansk
Sideantal 288
Indbinding Hæftet
Mål og vægt B: 142mm, H: 211mm, D: 24mm, Vægt: 435g
ISBN-13 / EAN-13 9788794534314