Forventes på lager: 25-05-2011
Artiklerne i denne bog er skrevet af ledere fra skolerne i Slagelse og Kristiansand. De har alle deltaget i et efteruddannelsesforløb i systemisk ledelse. En efteruddannelse, som kvalificerer til at lede implementeringen og forankringen af LP-modellen på egen skole. I artiklerne formidler lederne udbyttet fra efteruddannelsesforløbet, og giver bud på hvordan det kan omsættes i praksis. Artikler er skrevet i et tæt samarbejde mellem ledere fra forskellige skoler. Ledelsesopgaven er i fokus, men artiklerne behandler den fra forskellige vinkler. Bogen henvender sig til alle, som er optaget af at lede forandringer og udvikle organisationer.
Center for Skole i Slagelse Kommune og Oppvekstsdirektøren i Kristiansand Kommune har sammen taget initiativ til uddannelsesforløbet. Uddannelsesopgaven er løst af LP-modellen.dk - University College Nordjylland.
| Forlag | Dafolo A/S |
| Forfattere | Lars Qvortrup, Henning Rasmussen, Helle Guillaume Jensen, Britta Thomsen, Steven Walsh, Susanne Laugesen, Irene Christensen, Henrik Hallig, Martin Meier, John Larsen, Anne-Dorthe Humlebæk Larsen, Benjamin Ejlertsen, Marianne Sørensen, Ole Odsgaard, Solvei |
| Type | Ebog |
| Format | pdf, drm |
| Sprog | Dansk |
| Udgave | 1 |
| Udgivelsesdato | 25-05-2011 |
| Fagredaktør | Line Skov Hansen, Preben O. Kirkegaard, Svend Krogsgaard Jensen |
| Sideantal | 127 Sider |
| Filtype | |
| Filstørrelse | 3855 KB |
| Kopibeskyttelse | AdobeDRM |
| Datamining | Ikke tilladt |
| ISBN-13 / EAN-13 | 9788772818207 |