Bemærk: Kan leveres før jul.
Forventes på lager: 29-04-2024
Hanne Strager fortæller om sine egne oplevelser med spækhuggere og om sine rejser rundt i verden, hvor hun har samlet beretninger om forholdet mellem mennesker og spækhuggere.
Blandt andet:
Den islandske spækhuggerkrig i 1950’erne, hvor amerikanske soldater fra Keflavik-basen med dybvandsbomber og maskingeværer dræbte mange hundrede spækhuggere.
Hanne Stragers forskningsprojekt om norske spækhuggeres dialekter.
Twofold Bay i det sydøstlige Australien, hvor hvalfangere og spækhuggere gennem 70-80 år samarbejdede om at dræbe bardehvaler. Spækhuggerne spiste tungen og læberne – hvalfangerne var kun interesserede i spækket. Spækhuggerne annoncerede en stor bardehvals ankomst ved at slå med halen. Samarbejdet eksisterede i 70-80 år.
Det russiske forskningsprojekt ved Kamchatkahalvøen, hvor man har identificeret 25 familier med 800 individer og studerer spækhuggernes sociale struktur.
Om spækhuggere som angriber både i Biscayen og har i nogle tilfælde sænket dem.
Bogen er illustreret med 50 af Hanne Stragers fotos fra hele verden.
| Forlag | Lindhardt og Ringhof |
| Forfatter | Hanne Strager |
| Type | Bog |
| Format | Indbundet |
| Sprog | Dansk |
| Udgave | 1. (29-04-2024) |
| Oplag | 1. (29-04-2024) |
| Første udgivelsesår | 2024 |
| Originalsprog | Dansk |
| Sideantal | 350 |
| Indbinding | Indbundet |
| Mål og vægt | B: 157mm, H: 221mm, D: 28mm, Vægt: 761g |
| ISBN-13 / EAN-13 | 9788711698082 |