Revykongen Aage Stentoft: Jane Aamunds sidste manuskript (Bog, Indbundet, Dansk) af Jacob Wendt Jensen

Revykongen Aage Stentoft: Jane Aamunds sidste manuskript

(Bog, Indbundet, Dansk)
Forfatter: Jacob Wendt Jensen

Nedsat pris! Revykongen Aage Stentoft: Jane Aamunds sidste manuskript


Forlag: People'sPress

Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

I 1980’erne boede Jane Aamund i Spanien og blev ven med Aage Stentoft. Stentoft ville gerne have, at hun skrev hans erindringer. Men Stentoft døde, før bogen blev færdig. Nu er den dukket frem af glemslen og indgår som grundstenen i Jacob Wendt Jensens portræt af revymanden, der med sin entusiasme kunne rive folk med, men som samtidig med sin hårde og kontante stil skilte vandene. 


Aage Stentoft var en af dansk revyteaters mest succesrige skikkelser med i alt 700 melodier - heriblandt en perlerække af revyslagere. Han havde sans for penge og magt og var direktør for blandt andre Frederiksberg Teater, Apollo Teatret, Det Ny Scala og Tivoli revyen frem til Dirch Passers død i 1980.


Revykongen Aage Stentoft bygger på Jane Aamunds farverige beretning fra en tid, hvor revyen var livsnerven i dansk underholdning. Suppleret med knap 30 nye interviews og revyhistoriske fund i blandt andet Aage Stentofts eget arkiv, der har ligget uåbnet hen siden hans død i 1990. 

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag People'sPress
Forfatter Jacob Wendt Jensen
Type Bog
Format Indbundet
Sprog Dansk
Udgave 1. (08-09-2022)
Oplag 1. (08-09-2022)
Første udgivelsesår 2022
Originalsprog Dansk
Sideantal 300
Indbinding Indbundet
Mål og vægt B: 168mm, H: 237mm, D: 36mm, Vægt: 977g
ISBN-13 / EAN-13 9788772385211