for at udvide
kategorilisten.
Det kan være noget af et virvar at finde rundt i de mange forskellige rejseguides, der efterhånden findes bare på dansk. For at gøre det lidt nemmere har vi nedenfor skrevet en kort introduktion til de mest populære serier - og så kan du vælge din destination i menuen til venstre. På den måde har du mulighed for at se, om du skal have en guidebog til hele landet, en provins eller bare en enkelt by - og hvad der så findes til lige præcis det rejsemål.
Turen går til er den velkendte guide til både storby og land, skrevet af danske forfattere med indsigt i, hvad det er, de fleste danskere er interesserede i at opleve, når de rejser. Bøgerne har et bredt sigte, der også er afbalanceret efter destinationen, men henvender sig i høj grad til et voksent og gerne dannet publikum.
Lonely Planet er de rygsækrejsendes bibel og gør en dyd ud af at finde kringelkrogene og de skæve vinkler. Bøgerne er velegnede til dem, der rejser helt på egen hånd, men deres mange detaljer gør dem også nyttige for dem, der skal opholde sig længere tid et sted. Guidebøgerne findes nu også på dansk i serien Oplev.
Kort og godt er den lille, kompakte rejsehåndbog til svipturen og den forlængede weekend i storbyen. Her er kort og de allervigtigste seværdigheder, restauranter og lige præcis så meget baggrundshistorie, som du har brug for.
Rough Guides er den europæiske pendant til Lonely Planet (som i vid udstrækning er skrevet af amerikanske skribenter), men henvender sig på samme måde til de selvstændigt rejsende. Guiden findes kun på engelsk, men opdateres til gengæld hyppigt.
Michelin Green Guide og dens tyske og franske pendanter Grüner Reiseführer og Guide Vert er et must for dem, der skal på bilferie ned igennem Europa. Her er et utal af kroer, caféer, restauranter og hoteller bedømt i hver by, så det altid er til at finde ud af, hvor man skal stoppe - og så kan man naturligvis også læse, hvad man skal se, når nu man er der.
Din personlige guide til Orø – Isefjordens perle. En bog fyldt med inspiration, oplevelser og lokale fortællinger fra den idylliske ø. Orø – Mulighedernes ø stiller skarpt på den helt særlige... Læs mere
The first book from YouTube motorbike touring sensation with over 2 million followers, Itchy Boots.
360 DANMARK bøgerne tager dig med på en rejse på 2 eller 4 hjul langs Danmarks smukkeste og mest spændende veje. De 3 bind i 360 DANMARK-serien indeholder næsten 30 ruter i hele... Læs mere
Store profiler, fede stadioner, masser af mål – til en uhyre rimelig pris. I Tyskland kommer du som fan langt for 250 kroner og kan nyde en atmosfære på stadion,... Læs mere
Om stolte traditioner, mad, mennesker og livet i den evige stad. Helle og Alfredo Tesio tager læseren med på en opdagelsesrejse gennem det autentiske romerske køkken. De fortæller levende om... Læs mere
Delight in all the hidden spaces and curious corners that London has to offer with the Sunday Times bestselling author Jack Chesher, as he uncovers the city's best-kept secrets.
A humorous and informative history of one of our most popular drinks - beer.
Sunday Times bestseller Award-winning cook Anna Jones blazes the trail again for how we all want to cook now: quick, sustainably and stylishly.
Hvad er historien bag navnet på gadeskiltet? Bogen fortæller om alle gader i det ældre Aarhus samt de gader og kvarterer i... Læs mere
New edition! Forget the restaurant guides compiled by a panel of mysterious experts, these guides are by the real insiders: more than 650 of the... Læs mere