Det sidste lys over Oslo (Bog, Indbundet, Dansk) af Alix Rickloff

Det sidste lys over Oslo

(Bog, Indbundet, Dansk)
Forfatter: Alix Rickloff

Nedsat pris! Det sidste lys over Oslo


Forlag: HarperCollins

Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Norge, 1940, Daisy Harriman har aldrig holdt sig tilbage fra en udfordring, uanset om det var i kampen for kvinders stemmeret eller som ambulancefører for Røde Kors under første verdenskrig, så da hun får jobbet som amerikansk ambassadør i Norge, er hun fast besluttet på at bevise, at hun kan klare det.
Da Daisys guddatter dukker op på hendes dørtrin, uden en krone på lommen, og kræver hjælp til at finde sin forsvundne elsker, må Daisy navigere mellem sit ansvar som diplomat og ønsket om at hjælpe sin familie.
Deres jagt efter svar bliver afbrudt, da Tyskland invaderer Norge, og begge kvinder sendes på en hæsblæsende flugt, hvor Daisys ansvar som diplomat kaster hende ud i en royal redningsaktion, der er gået over i historiebøgerne.
Baseret på Daisy Harrimans heroiske rolle i redningsaktionen af det norske kongehus under anden verdenskrig

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag HarperCollins
Forfatter Alix Rickloff
Type Bog
Format Indbundet
Sprog Dansk
Udgave 1. (21-01-2025)
Oplag 1. (21-01-2025)
Første udgivelsesår 2025
Originaltitel The Last Light Over Oslo
Oversætter Dorthe Klyvø
Originalsprog Engelsk
Sideantal 368
Indbinding Indbundet
Mål og vægt B: 144mm, H: 216mm, D: 26mm, Vægt: 438g
ISBN-13 / EAN-13 9788743518730