Storytelling: Fra don Quixote til Lars Larsen (Bog, Hæftet, Dansk) af Rigmor Kappel Schmidt

Storytelling: Fra don Quixote til Lars Larsen

(Bog, Hæftet, Dansk)

Nedsat pris! Storytelling: Fra don Quixote til Lars Larsen


Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Simon Spies og Dynelarsen kan få enhver til at spidse øren. Her blev der lavet storytelling, længe før begrebet blev opfundet. En fyrstelig pels eller et par jyske træsko, men ikke skyggen af diskrete nålestribede jakkesæt. Det kastede en uendelig strøm af skandaløse historier af sig, hvis reklameværdi aldrig ville kunne overgås af noget reklamebureau.

Disse grundlæggeres dristighed bliver sporet tilbage til den altid kampberedte don Quixote og frem til særegne folk som Peter Albæk og Lars von Trier. Ditlev Engel rejser sig for at give vindmøllerne luft under vingerne, Christian Stadil sætter hummel-striberne på himmelflugt, mens Stine Bossen går i brechen for et Kongeligt Teater forladt af sin mæcen.

Den skjulte formel er: Skad ikke andre, sæt dig selv på spil og kæmp mod vinden selv. Så opstår de tusind historier helt af sig selv.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Aarhus Universitetsforlag
Forfatter Rigmor Kappel Schmidt
Type Bog
Format Hæftet
Sprog Dansk
Udgave 1. (12-11-2012)
Oplag 1. (12-11-2012)
Første udgivelsesår 2012
Originalsprog Dansk
Sideantal 294
Indbinding Hæftet
Mål og vægt B: 166mm, H: 241mm, D: 22mm, Vægt: 603g
ISBN-13 / EAN-13 9788779341296