Tavse børn: om selektiv mutisme (Bog, Hæftet, Dansk) af Majbritt Augustinus

Tavse børn: om selektiv mutisme (Bog, Hæftet, Dansk)

Af: Majbritt Augustinus


Nedsat pris! Tavse børn: om selektiv mutisme
  • Forlag: Frydenlund
  • Type: Bog
  • Format: Hæftet
  • Sprog: Dansk Sprog: Dansk
  • ISBN-13: 9788771182804
  • Udgave: 1. (31-03-2014)
  • Oplag: 2. (21-02-2020)
  • Første udgivelsesår: 2014
  • Originalsprog: Dansk
  • Sideantal: 153
  • Indbinding: Hæftet
  • Mål og vægt: B: 174mm, H: 246mm, D: 12mm, Vægt: 377g

Bemærk: Kan leveres før jul

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder
  • Returret frem til d. 31.1.2024

Alle Kategorier som dette produkt er en del af

  = Emner / kategorier
  = Sektioner / guides
  = Specialsider
  = Kampagner

Beskrivelse

Dette er den første bog på dansk om selektiv mutisme. Det er en funktionsforstyrrelse, der er en form for angst hos børn – de er simpelthen bange for at tale i andres påhør.
Måske kender du det som forælder: Jeres datter pludrer løs derhjemme, men hver gang I er ude blandt andre, klapper hun i som en østers. Hun holder sig i bag­grunden og stivner helt, hvis jeres venner, pædagogerne eller måske ligefrem bedsteforældrene forsøger at tale til hende. Hjemme igen er alt normalt, og hun fortæller om løst og fast.
0,5-1 % af alle børn lider af selektiv mutisme. Tavsheden begynder ofte i 3-årsalderen og ses sjældent efter det 9. år. Alligevel er kendskabet til lidelsen i Danmark ikke stort – heller ikke blandt fagpersoner. Men for de børn, mutismen rammer, er det en belastning, der især påvirker deres sociale liv og kompetencer. Og lidelsen kan, hvis den ikke behandles, kan den udvikle sig til depression eller andre former for angst.
Bogen redegør for den aktuelle viden på området samt behandlingsmulighederne og indeholder bl.a. bidrag fra professor og børnepsykiater Per Hove Thomsen og børnepsykolog Aino Holme. Derudover er bogen fyldt med cases fra familier, der har haft selektiv mutisme tæt inde på livet, og som fortæller, hvordan børnene overvandt deres angst.
Majbritt Augustinus er journalist, cand.merc. og mor til fire.

Læsernes anmeldelser (0)