Ved enden af verdens ende (Bog, Indbundet, Dansk) af Jonathan Franzen

Ved enden af verdens ende

(Bog, Indbundet, Dansk)
Forfatter: Jonathan Franzen

Nedsat pris! Ved enden af verdens ende


Forlag: Gyldendal

Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

De seneste 25 år har den amerikanske forfatter Jonathan Franzen ved siden af sit succesrige skønlitterære forfatterskab levet et andet liv som risikovillig essayist. I sin nye essaysamling giver han blandt andet et bud på, hvordan vi tackler en uundgåelig klimakrise. For krisen er uafvendelig, ifølge Franzen. Men i stedet for at stirre os blinde og magtesløse på klimaapokalypsens komme skal vi koncentrere os om de mange mindre ting, som det faktisk er muligt at gøre noget ved.

Uanset emne er Jonathan Franzen altid kritisk over for forudindtagede holdninger, og hans essays er lige så gennemsyrede af ironi, som de er ærlige om egne ufuldkommenheder. Franzen er også ærlig om sin store passion: fugle (de dræber ”alt muligt”), men hans beskrivelser af dem – havfugle i New Zealand, sangere i Østafrika, pingviner i Antarktis – er både en rørende hyldest til deres skønhed og livskraft og en opfordring til os alle om at redde det, vi holder af.

Forfatteren til bøger som Korrektioner, Frihed og Purity er her tilbage med en ny tankevækkende og dybt vedkommende essaysamling. Behersket, med vid og bid og omhyggelige argumenter, sørger Ved enden af verdens ende for et velkomment pust af håb og fornuft.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Gyldendal
Forfatter Jonathan Franzen
Type Bog
Format Indbundet
Sprog Dansk
Udgave 1. (24-05-2019)
Oplag 1. (24-05-2019)
Originaltitel The End of the End of the Earth
Omslagsgrafiker Morten Gorm
Oversætter Jesper Klint Kistorp
Originalsprog Engelsk
Sideantal 254
Indbinding Indbundet
Mål og vægt B: 151mm, H: 227mm, D: 27mm, Vægt: 549g
ISBN-13 / EAN-13 9788702271034