Bemærk: Kan leveres før jul.
Forventes på lager: 30-09-2016
Føl historiens vingesus i opfølgeren til Ken Folletts mest elskede roman Jordens søjler.
Godt 150 år er gået, siden vi forlod indbyggerne i Kingsbridge, som er blevet en blomstrende handelsby. Men freden og velstanden trues af magtfulde mennesker med hver deres dagsorden – og af Hundredårskrigen og Den Sorte Død, som uundgåeligt også må komme til Kingsbridge.
»Et mesterværk i sin genre«.
– Ekstra Bladet
Kingsbridge-serien:
Ken Follett fik sit store internationale gennembrud i 1989 med det historiske mesterværk Jordens søjler, en episk middelalderfortælling om ambitioner, anarki og magt i England.
I 2007, næsten 20 år efter, kom den længe ventede fortsættelse, Uendelige verden, og senere er yderligere tre selvstændige romaner blevet føjet til serien. I 2017 udkom således Den Evige ild, der foregår under reformationen, i 2020 udkom forløberen Aftentid og morgengry om den tidlige middelalder, og i 2023 udkom Lysets våben om industrialiseringen og Napoleonskrigene.
Serien spænder altså over næsten 800 år og viser Kingsbridge som en levende by gennem tidens store omvæltninger.
| Forlag | Cicero |
| Forfatter | Ken Follett |
| Verificeret serie | Kingsbridge (2) |
| Type | Bog |
| Format | Indbundet |
| Sprog | Dansk |
| Udgave | 5. (30-09-2016) |
| Oplag | 1. (30-09-2016) |
| Første udgivelsesår | 2008 |
| Serie | Kingsbridge |
| Originaltitel | World without End |
| Omslagsgrafiker | Harvey Macauley |
| Oversætter | Alis Caspersen |
| Originalsprog | Engelsk |
| Sideantal | 1104 |
| Indbinding | Indbundet |
| Mål og vægt | B: 172mm, H: 237mm, D: 54mm, Vægt: 1138g |
| ISBN-13 / EAN-13 | 9788763846882 |