Historien om jernbanerne på Bornholm.I 25 år talte man om at anlægge en jernbane på Bornholm. I 1900 åbnede den første bane til Nexø.I 1913 den anden til Sandvig og i 1916 den tredie fra Almindingen... Læs mere
En introduktion til øens moderne keramik.Udstillingskatalog med værkfortegnelse.
Fra middelalderens have på Hammershus, bondens og borgerens have til gartnerens grøntsag. Gammeldags træer, frugtbuske, roser, planter m.m.
Om bornholmske pottemagere, deres arbejde, liv og levned, med fotos af museets samling af lertøj fra o.1600 til ca.1900.
Beskrivelse af gammel gård syd for Gudhjem, som er indrettet som museum. Beskrivelse af gårdens historie, bygningerne, interiører, lanabrugsredskaber, gamle dyreracer, haven m.v.Fås også på tysk.
Gärten und Heilpflanzen aus dem Mittelalter bis heute.
A complete description of the 21 medieval churches on Bornholm.
Et fredet købstadshus med have fra 1806.Indrettet som museum.Holger Drachmann fandt sin første hustru her og maleren Kr.Zarthmann hvade sin gang i huset.
Ein kochbuch über ganz gewöhnliches Essen auf Bornholm.
Der Melstedhof ist ein für Bornholm typischerHof, der 1984 als Landwirtschaftsmuseum ein-gerichtet wurde.