Bogen indeholder en lang række autentiske tekster fra engelske aviser og engelske blade, som giver gode muligheder for debat om aktuelle emner.
Denne bog består af en række autentiske, uforkortede og uredigerede tekster, som behandler forskellige aspekter af det internationale samfund, f.eks. internationale organisatione,... Læs mere
Bogen er velegnet for elever, som behersker grundlæggende engelsk, men trænger til mere træning for udvikle den mundtlige... Læs mere
Er beregnet for engelskundervisning på det gymnasiale højniveau. Bogen er en anderledes bog om Australien med mange illustrationer.
Erhvervsrelaterede tekster med tilhørende øvelser beregnet for HG og HH på handelsskoler og tilsvarende uddannelser.
L.A. Stories er beregnet for de højere niveauer i Engelsk på de gymnasiale uddannelser.
All Eggs in One Basket er en tekstbog for de lavere niveauer i engelsk på erhvervsuddannelserne og tilsvarende uddannelser. Bogen består af tekster og øvelser af varierende sværhedsgrad og længde. Bogen er rigt illustreret og i farver.
Part 1 indeholder en kombination af afsætningsterorier, autentiske artikler fra engelsksprogede tidsskrifter samt øvelser. Part 1 indeholder emner... Læs mere
Indeholder tips & tricks til lærerens brug med løsningsforslag til opgaverne.